Jakość to będzie


Cześć,
Witam Was w nowym roku i życzę wszystkiego dobrego :)
Ale wracając do szachów - w tym poście skupimy się na oddawaniu i zdobywaniu jakości. Jest to ciekawy temat, ponieważ szachiści decydują się na ten krok często niesłusznie, ale jak wyczują odpowiedni moment to mają duże szanse na uzyskanie przewagi a nawet na wygraną. Więc jak widać ten motyw (zresztą jak wiele innych motywów) jest ryzykowny, ale i opłacalny. Przejdźmy do przykładów:
 

 














Zagadka:
Jak wygrać tą pozycję?
Rozwiązanie pod postem.

Może zacznę od tego że jakość nie jest aż tak zdumiewającą przewagą. Jest po prostu małą przewagą. Więc jak mamy jakość więcej to nie znaczy że wygramy tak od razu. 

Dla tych którzy może nie wiedzą. Jakość w szachach oznacza
wymienienie figury lekkiej (skoczek, goniec) za wieżę. Na przykładzie widać, że pomimo przewagi jakości białe mają duże kłopoty. Oczywiście przewaga jakości nie oznacza wygranej partii. 

Może pokażę teraz jak wygląda to w praktyce:














W tym przykładzie widzimy wyraźnie że ustawienie ciężkich figur u białych jest fatalne, szczególnie jeśli mamy w zanadrzu gońca. Jak wykorzystać tą okazję??? czarne na ruchu
Jeśli widzimy takie ustawienie to na pewno zaczynamy się zastanawiać jak wykorzystać takie ustawienie figur przeciwnika? Pierwsze co robimy to patrzymy czy posiadamy taką możliwość. W przykładzie widzimy wyraźnie że mamy możliwość a jest nią goniec na c8. Dobrze wiemy już czym ją wykorzystać - ale jak?  Wyraźnie widać że naszemu gońcowi drogę na a6 blokuje skoczek. Jak już tyle już wiecie to przykład powinien wydać się bardzo prosty :)
Ruchem dającym zdobycie jakości jest oczywiście 1...Sa5 atakujemy hetmana białych. Na takie ruchy jak np. 2.Hf4 gramy Ga6 ze zdobyciem figury. Jeśli jednak przeciwnik zdecyduje się zagrać na 2. Sxa5 to idziemy gońcem na a6, przeciwnik w tym momencie musi odejść swoim hetmanem a my bierzemy wieże, a w następnym ruchu odbijamy skoczka. 

Dobrze teraz drugi przykład:


 Widzimy tutaj że białe mają przewagę jakości, ale czarne mają dwa wolne piony. 

Zagadka 2:
 Ruch białych
jaka jest ocena sytuacji i jaki jest najlepszy wariant.

Niestety nie mogę odpowiedzieć Wam na to pytanie, gdyż sam nie reprezentuję tak wysokiego poziomy gry by ocenić tą pozycje (nie chcę wprowadzić Was w błąd).

Jak widzimy pozycja jest materialnie równa. Ciężko taką pozycję wygrać białymi bądź zremisować ją czarnymi. Więc pozycje można określić jaką niejasną. Jeśli jednak widzicie rozwiązanie tej zagadki możecie być z siebie dumni :-). Takie pozycje są często spotykane przez szachistów, ale niewielu zawodników radzić sobie z nimi radzi. Białe mają w teorii piona mniej, lecz czarne posiadają wolne piony. Wszystko zależy od jakości gry zawodników. 

Analiza pozycji:  

 a) Cechy pozycji (białe kolo        czarne kolor      )
- jakość więcej
- wieże są ustawione na otwartych pozycjach
- jakość mniej 
- 2 piony na wolnej linii
- gorsza sytuacja materialna 
- skoczek w otwartej pozycji (wiemy że skoczek jest lepszy w zamkniętych pozycjach)
-  duże szanse na remis, dwa wolne piony przy dobrej grze gwarantują remis 

b) Ocena pozycji 
tak jak pisałem wcześniej nie mogę ocenić tej pozycji lecz w naszych czasach posiadamy silniki. Szczerze - nie chcę sięgać po takie rozwiązania lecz niestety sytuacja tego wymaga. Ocena silnika wynosi: 0.29. Więc jak widać silnik uważa że remis przy dobrej grze obu stron jest nieunikniony. 

c) Analiza wariantów
przejdźmy więc do trzeciego podpunktu: analizy wariantów. 
- wariant 1:
1. Wa8+ Kf7 2. kb3 Wd7 w wariancie dążymy do wymiany wież i idziemy pionami f i g

Możemy podawać tu wiele różnych wariantów dążących do tego samego, czyli do wymiany wież i dążenia do pola przemiany.

Mam nadzieje że po tym poście wiecie już jak grać lub zdobywać jakość i co to właściwe jest. 

Dziękuję za przeczytanie. Mam nadzieję, że post się spodobał i zapraszam do kolejnych które niebawem się pojawią.


Komentarze

Popularne posty