Profilaktyka

Cześć,
Nad tym postem myślałem od dawna. Jest to temat bardzo rozległy i ważny. Ruchy profilaktyczne dzielą się na 2 grupy: na te, które są konieczne i na te, które zabierają tylko czas! Mowa tutaj o ruchach takich jak h3 (h6) a3 (a6) w debiucie, z drugiej strony bywają uzasadnione różnymi związaniami i motywami na tych polach. Drugi przykład - tym razem diagram



Ostatni ruch białych: 6. h3?


 Sidło - N.N
 lichess.org
 tempo 3 min. + 2 sec. na ruch

1. e4 c5 2. d4 cxd4 3. c3 dxc3 4. Sxc3 Sc6 5. Gc4 d6 6. h3?






kiedy grałem tą partię dopiero zaczynałem moją przygodę z  gambitem Morra (powstaje po ruchach 1. e4 c5 2. d4) i zapomniałem, że w drugim ruchu oddałem piona za inicjatywę, więc nie możemy pozwolić sobie na stratę tempa. Co najciekawsze ruch 6. h3 był zagrany by uchronić się przed związaniem skoczka, który ma zamiar stanąć na f3. To związanie jest przegrywające na dla czarnych!  Załóżmy, że zamiast ruchu 6. h3 zostało wykonane posunięcie 6. Sf3. zobaczcie sami:

6... Gg4 7. Gxf7+! Kxf7 8. Sg5+ Ke8 9. Hxg4

+-
 













 profilaktyka jest ważna, ale nie za cenę pozycji lub materiału!!!


Żeby ułatwić ocenę czy takie posunięcie jest dobre polecam tą hierarchię ( więcej na temat planowania w poście Jak stworzyć dobry plan?


Hierarchia oceny zapobiegliwych ruchów:

 1. Czy ten ruch jest na pewno potrzebny?
Jest to pytanie, które powinniśmy zadać sobie w pierwszej kolejności zaraz po przystąpieniu do oceny posunięcia. Jeśli ruch chroni nas przed motywami taktycznymi lub przed nieprzyjemnymi atakami na króla to ruch ten może się okazać konieczny. Będą oczywiście sytuacje, w których ruch ten nie jest konieczny lub nawet zły (patrz przykład z gambitu Morra)

2. Czy mam jakieś inne rozwiązanie
Nie zawsze ruch pasywny (profilaktyczny) jest jedynym dobrym rozwiązaniem. Na przykład mamy taką sytuację:

Jak widzimy białym grożą wybicia na c4. Jest to bezpośrednia groźba więc kwalifikuje się do punktu jeden, czyli w tym przypadku profilaktycznym ruchem jest ruch 24. b3. Istnieje jedno o wiele lepsze posunięcie, które skutecznie zapobiega tym groźbom. W tym momencie możecie przestać czytać, przyjrzeć się pozycji i zastanowić się nad rozwiązaniem. Wracając - odpowiedzią jest oczywiście: 24. Sg4 ruch ten w dużym stopniu eliminuje zarażenie na przekątnej a2-g8 i daje równą pozycję. Przykład ten ma na celu pokazać że nie zawsze pasywny ruch jest konieczny do obrony przed problemami.  

3. Czy ruch nie pogorszy mojej pozycji?
Wezmę za przykład tą samą pozycje co punkt wcześniej:

 

 









Tak jak pisałem wcześniej ruch 24. b3?!  jest to niedokładność bo po 24. b3?! następuje 24... Wab8 i pozycja białych staje się ciężka, ale dalej ruch 25. Sg5 trzyma jakoś pozycje. Jednak po wykonaniu ruchu 24. b3?! czarne zyskują obiecującą inicjatywę, która może prowadzić do zdobycia materiału może nawet wygranej. Więc pamiętajcie, że obrona przed planem nr. 1 często skutkuje nieprzygotowaniem na plan nr. 2

4. Jakie konsekwencje niesie ze sobą to posunięcie
Bardzo często zdarza się tak że nawet dobry uzasadniony profilaktyczny ruch ma swoje wady. Rzadko znajdujemy taki ruch który nie posiada absolutnie żadnych wad. Z ruchami obronnymi jest dokładnie tak samo. By lepiej to zrozumieć zobaczymy taką sytuację:


















Białe zagrały teraz 12. h3 by uchronić się przed związaniem skoczka c3. Czy udało Wam się znaleźć odpowiedź na tą zagadkę napiszcie w komentarzu. Odpowiedź to oczywiście 12... Gxa3! po tym ruchu czarne uzyskują dużą przewagę. Podsumowanie tego punktu: obrona przed mało ważną rzeczą nie może stać się punktem groźnego ataku!

Podsumowanie:
Pamiętajcie że przed wykonaniem profilaktycznego ruchu zastanówcie się czy ma to sens i czy ten ruch (jak widzimy w punkcie 4) niesie ze sobą konsekwencje

Dziękuję za przeczytanie. Mam nadzieję, że post się spodobał i zapraszam do kolejnych które niebawem się pojawią.







Komentarze

  1. Bardzo dobry post Szymon! Zwłaszcza ten ostatni przykład świetnie pokazuje, że działania profilaktyczne nie są dobre, kiedy wyrabiamy sobie kolejną, znaczącą słabość. Wtedy najczęściej lepiej poszukać innych sposobów odparcia groźby, albo szukać własnych planów i kontrszans.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciesze się że post się podobał. Przykłady sam wymyślałem

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty